Jelenlegi hely

Miért nem tudsz fogyni? Dr Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus tanácsai

"Miért nem tudok fogyni?" Nézzük, van-e jó válasz, szakértői válasz a kérdésre!

Úgy gondolom legtöbbünk már próbált valamilyen fogyókúrás diétát több-kevesebb átmeneti sikerrel.

Milyen fogyókúrás diétát válassz?

A felkapott divatdiéták kecsegtető eredményeket lebegtetnek szemeink elé, azonban orvosilag senkinek nem tanácsolható a sanyargató, állandó éhezéssel járó kampánydiéta vagy esetleg valamilyen hiánydiéta kipróbálása. A szélsőséges diéták nem tarthatóak fenn hosszútávon, hiányállapotokat okoznak, ill. jo-jó effektushoz vezetnek. Alapjaiban a mediterrán étrend javasolható, ennek kalóriatartalmát a habitusodhoz igazítva úgy, hogy napi 5-600 kalóriával kevesebbet vigyél be az eddigi megszokottnál!

A túl alacsony kalóriabevitel is gátolhat a fogyásban. Ha az alapanyagcseréd szintje alatti napi kalóriabevitelt választod, akkor a zsírvesztés helyett az izomszövetedből is veszíteni fogsz, amit viszont nem szeretnél.

Miért van jojó effektus?

Túl szigorú, jelentős kalóriamegvonással járó diéták kapcsán a szervezeted vészriadót fúj (mert az  éhínséget vészhelyzetnek éli meg), és nem enged a zsírraktárjaiból, lelassul az anyagcseréd, majd leáll a fogyásod. Ez a Set point mechanizmus  igyekszik visszaállítani a korábbi állapotot, mert úgy érzékeli az a  testsúly a „normális”. Ez a heti több, mint 1 kg-os fogyásnál már felléphet.

A mozgást hanyagoltad eddig és csak kalóriamegvonással próbálkoztál?

Sosem értem, miért érzik néhányan, hogy a mozgás valamilyen büntetés forma? Pedig stresszlevezetésnek is kiváló. Mozgással kalóriákat égetünk. Már heti 150 perc edzésnek is jótékony hatása van az egészségedre. Zsírégető mozgásformákat váltogass rezisztencia (izomerősítő) edzésekkel. Zsírégetőnek számítanak a közepes intenzitású, legalább 40 percig tartó mozgások: kocogás, ellipszis tréner, kerékpározás.

A túl sok stresszről és a kialvatlanságról, valamint az elhízás másodlagos okairól néhány gondolat...

Rendszertelen alvás, esetleg éjszakai műszak a cirkadián ritmus felborulásához vezetnek és elhízásra hajlamosítanak. Stresszhormonok termelődése megnő, ami szintén a szervezetet raktározásra ösztönzi. Tudtad, ha keveset alszol, akkor a jóllakottság érzésért felelős hormon (leptin) szintje lecsökken, viszont az éhségérzetért felelős ghreliné megnő?
Jó minőségű, min. 7 óra alvás is szükséges a sikeres fogyáshoz.

Ritkább esetben hormonális okok is állhatnak az elhízás  vagy fogyókúrás sikertelenség háttérben. Ha viszont kitartóan a kalóriadeficitet tartod, edzel becsületesen, de nem látszik az eredménye, és már gyógyszeres kezelést fontolgatsz, érdemes felkeresned orvosod, és a javaslatára ellenőriztetni bizonyos hormonok szintjét. Ugyanis több hormonális betegség is állhat az elhízás hátterében és hátráltathatja a fogyásod.

A fenti gondolatok szerzője Dr. Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus.

https://egerdiabetologus.hu/

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Az idő mindig kevés, de 20 percet szánhatunk az egészséges, frissen készült ételre! Saláta, lepény, leves és egy desszert is jutott a végére ajánlónknak.
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére