Jelenlegi hely

Teljes élet tej nélkül

Már gyermekkorban is okozhat problémát a tejtermékek fogyasztása. Mi a tejallergia? És mit jelent a laktózintolerancia? 

Két fő kórképet különböztetünk meg a tej és tejtermékek emésztésével kapcsolatban.

Tejallergia (tejérzékenység, tej-intolerancia)

A tejben található tejfehérje (kazein) és tejcukor (laktóz) emésztése és hasznosítása eltérő módon történik. Ha a tejfehérjék bontása elégtelen és a bél immunrendszere fokozott érzékenységet mutat, a tejfehérjék az emésztőrendszeren áthaladva allergiás reakciót váltanak ki. A betegség örökletes, viszont a tejallergiát a kisgyermekek 90%-a hároméves korára kinövi.

Tünetek: bőrtünetek (viszkető, vörös foltok, csalánkiütés, ekcéma), emésztőrendszeri tünetek (hasmenés, hányinger, hányás, puffadás), légúti tünetek (fulladás, asztma), súlyos esetben ún. anafilaxiás roham jelentkezik, ami perceken belül kialakuló hasi fájdalommal, az ajak, a gége és a nyelv dagadásával járó erőteljes allergiás reakciót takar. Legrosszabb esetben azonnali sürgősségi ellátást igénylő állapot is kialakulhat.

Diagnózis: a többi allergiás megbetegedéshez hasonlóan bőrpróba és vérvizsgálat.

Kezelés: a tejfehérje teljes kiiktatása az étrendből. A tejen felül minden tejből készült étel, gyógyszer, táplálékkiegészítő és tápszer is kerülendő. Ha tejallergiás van a családban, célszerű minimum egy-két éves korig a tejfehérjét kiiktatni a kisgyermek és a szoptató anya étrendjéből!

Laktózintolerancia (tejcukorérzékenység)

A laktóz egy diszacharid (kettős cukormolekula), melyet a vékonybél bolyhainak tövében található sejtek és a normális bélflóra baktériumai által termelt laktáz enzim bont egyszerű cukrokká: glükózzá (szőlőcukor) és galaktózzá. Ezek az egyszerű cukrok szívódnak fel az emésztőrendszerből a véráramba. A laktáz enzim hiánya vagy csökkent működése esetén alakul ki a tejcukorérzékenység. Tulajdonképpen a tejcukorérzékenység természetes állapot. Évezredekkel ezelőtt az emberiség táplálkozási kultúrája kettévált. A földművelő népek rizs alapú táplálkozásánál a hús mellett a szója biztosította a fehérjebevitelt és a kalciumpótlást. A pásztornépek számára - a hús mellett - a tej és a tejtermékek nyújtottak jó minőségű fehérje- és kalciumforrást. Közöttük alakult ki az a mutáció, amely továbbörökítette a felnőttkori tej- és tejcukoremésztés képességet. A veleszületett tejcukorérzékenység szerencsére ritka. Felnőttkorban két típus fordul elő: 1) primer tejcukorérzékenység: bármely életkorban kialakulhat, örökletes. 2) szekunder (szerzett) tejcukorérzékenység: számtalan oka lehet, pl. kemoterápia, antibiotikumok szedése, illetve egyéb emésztőrendszeri betegségek (lisztérzékenység, Crohn-betegség, stb.) kísérője lehet.

Tünetek: az emésztetlen tejcukor több kellemetlen tünetet okozhat: hasmenés, szelek, görcsök, émelygés, hányinger, rossz közérzet, bőrtünetek, esetleg fejfájásos rohamok. Az időben fel nem ismert laktózintolerancia következményeként alultápláltság, súlycsökkenés is kialakulhat. Kisgyermekeknél a növekedés is csökkenhet vagy megállhat.

Diagnózis: a hidrogén kilégzési teszt a leggyakrabban használt vizsgálat. Ennek során a lélegzet hidrogéntartalmát vizsgálják, ami normális körülmények között rendkívül alacsony. A laktóz-tolerancia teszt esetén a laktóz fogyasztását követően mérik a vércukorszint emelkedésének mértékét, a tej-tolerancia teszt pedig a fentihez hasonló, csak tiszta laktóz helyett tejet iszik a beteg.

Kezelése: tejcukormentes diéta, a tejen kívül a liofilizált és tejportartalmú készítmények (pl. sütemények, fagylalt, húskészítmények, konzervek, bizonyos gyógyszerek) fogyasztását is minimalizálni kell! A szájon át bevitt laktázkészítmények - a beszedésük utáni étkezéskor - megszüntetik a tüneteket, így a tejcukortartalmú ételek panaszmentesen fogyaszthatók. Fontos a tejben található vitaminok és nyomelemek (kalcium, folsav, A-, B1-, B2-, B3-, B12-, D-vitamin, kálium, magnézium, cink) pótlásáról gondoskodni!

Érdekesség: a laktázhiányos nők egy része a terhesség alatt visszaszerzi a tejcukorbontó képességet, ennek oka a lelassult bélmozgás és a megváltozott bélflóra lehet.

 

Írta: Kerekesné Tóth Boglárka, tudományos segédmunkatárs (Debrecenimami)

Debreceni Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet

 

A szerző a felmerülő kérdéseket a tothbogi@med.unideb.hu e-mail címen szívesen megválaszolja!

 

Fotók: pixabay.com

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére