Jelenlegi hely

Őszinte legyek vagy udvarias? - Így kommunikálj sikeresen!

"De jó neked, hogy otthon vagy…" Neked is mondták már ezt? Szépen mosolyogtam, amikor korombéli hölgy ismerősöm szájából elhangzott ez a mondat. Akkor sem kezdtem el vitatkozni, amikor egy fiatal apuka a  kijelentette, hogy ő bizony nem kel fel éjszaka a kisbabájukhoz, mivel ez az asszony dolga. Hiszen ezért van otthon a gyerekkel, míg ő dolgozni megy, nem igaz?

Aki ismer, könnyen leolvassa az arcomról a gondolatokat az ilyen és hasonló megállapítások hatására. Az őszinte mosolyom erőltetetté válik, a szememet kicsit összehúzom. Koncentrálok, hogy ne rohanjanak meg annyira az érzelmek, hogy belekezdjek egy lényegtelen, önigazoló vitába.

Az említett két megjegyzés után úgy döntöttem, hogy nincs értelme a fejemben kavargó gondolatokat hangosan kimondani. Persze nem mindig teszek így, hiszen vannak olyan helyzetek, amikor ki kell állnom magamért, ilyenkor őszintén és nyíltan beszélek az érzéseimről, aggályaimról.

Kommunikációt tanultam a főiskolán. A rengeteg elméleti tudást sokáig nem tudtam hasznosítani. Hiányzott az önismeret, az emberek megértése és a figyelem mások iránt. Anyaként szembesültem azzal, hogy ezek nélkül nehezen boldogulok az életben.

Most már egyre jobban megfigyelem a környezetemben lévőket és a kommunikációjukat. És szerencsére az anyaság abban is előnyömre van, hogy most már jobban sikerül hatékonyan kifejeznem magamat, elmondanom sértődés és kiabálás nélkül a véleményemet, tudatosabban beszélgetni. Ha pedig nagyon úgy kívánja a helyzet, akkor határozott témaváltással elkerülöm a vitatkozást.

Ha neked is problémát okoznak időnként ezek a helyzetek, az alábbi néhány kérdést érdemes átgondolnod, mielőtt bármilyen vitába, vagy félreértésbe belebonyólódnál:

  • Szeretnék beszélgetni? Most épp nyitott, kommunikatív vagyok vagy épp ellenkezőleg?
  • Az adott témáról szeretném kifejteni a véleményemet, elmondani saját gondolataimat, vagy úgy érzem parttalan vitába torkollna csak?
  • Biztos vagyok a saját véleményemben?
  • Tudok őszinte lenni?
  • Úgy tudom kifejezni a saját álláspontomat, hogy ne általánosítsak?
  • Mennyire alkalmas az idő és a helyszín, hogy az adott témáról beszélgessek? 
  • A velem szemben ülő/álló/telefon végén várakozó hölggyel/úrral tényleg szeretném megosztani a gondolataimat?
  • A másik fél valóban véleményt tud formálni adott témában? Érintett ő ebben?
  • Várhatóan milyen érzéseket keltek majd a másik félben?
  • Tudom higgadtan kezelni, ha eltérő véleményen vagyunk?
  • Képes vagyok személyeskedés nélkül érvelni, vitatkozni?
  • Mi a célom a beszélgetéssel? Tájékozódni szeretnék? Esetleg szeretném megváltoztatni a másik véleményét?
  • A kommunikáció milyen zárásával lennék elégedett?
  • Hogyan fogom érezni magamat, ha nem úgy sikerül a beszélgetés, ahogyan terveztem?
  • A másik félnek mi lehet a célja a beszélgetésünkkel?
  • Ő milyen zárással lenne elégedett?

A felsorolt kérdésekre adott válaszaink segítenek a kommunikáció helyes irányát meghatározni, akár magánbeszélgetés, akár hivatalos egyeztetés során. Mert ugye vitatkozni is csak úgy érdemes, ha arra megfelelően felkészültünk. Sokszor a siker kulcsa csupán a megfelelő időzítésben és megfogalmazásban rejlik.

Noémi
- Budapestimami -

Hozzászólások

Szegeden hol lehet a sikeres kommuniikálást szervezett keretek közt elsajátítani?

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére