Jelenlegi hely

Hogyan NE strandoljunk

A strandolás, fürdőzés a nyári hónapok legkedveltebb szabadidős tevékenységei. A vakáció idején kicsik és nagyok egyaránt szívesen múlatják az időt a vízparton.

A napokon át tartó hőség idején sokan mártóznak meg a medencékben vagy a szabad vizekben. Nem árt azonban észben tartani, hogy a fürdőzés veszélyes is lehet, a meggondolatlanság, figyelmetlenség komoly bajjal járhat!

Azt talán már az óvodások is tudják, hogy felhevült testtel, jóllakottan nem ajánlott hirtelen a vízbe szaladni, és a fejesugrásokat sem célszerű a partról indítani. Ismétlésképpen néhány általános szabály:

  • Fürdőzni csak olyan helyen szabad, amely nem esik tiltó rendelkezés alá, illetve külön jogszabály szerint kijelölt fürdőhelynek minősül. Fürdésnek számít az is, ha a vízbe felfújható matraccal, játékcsónakkal vagy vízibiciklivel megyünk be!

  • Ha valakit a tiltás ellenére a vízben találnak a rend őrei, az közlekedésrendészeti szabálysértést követ el, és 50 000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. Szinte minden kijelölt fürdőhelyen tilos kutyát a vízbe vinni. Az illetékes önkormányzat hozzájárulásával az ÁNTSZ kistérségi hivatalának feladata, hogy kijelölje a fürdőhelyeket, a rendőrség csak azt ellenőrzi, hogy betartják-e az előírásokat.

  • Veszélyforrást jelenthet, ha a fürdő vagy strand területén rágcsálók élnek. Az egerek és patkányok leptospira baktériumokat hordozhatnak. Ha egy meleg vizes medencét nem fertőtlenítenek megfelelően, a leptospirák megfertőzhetik az embert a bőrön át vagy (a vízzel lenyelve) a bélen át; májgyulladást és sárgaságot, esetleg agyhártyagyulladást okozva. Ha nem túl bizalomgerjesztő a kiszemelt fürdőhely, netán surranó kis árnyakat látunk, jobb, ha odébb állunk!

  • A parton, a medencék körül célszerű strandpapucsot, gyerekeknek esetleg könnyű szandált viselni, nemcsak a fertőzések, hanem a kagylók, az üvegszilánkok, az éles kavicsok, a forró homok és a cigarettacsikkek miatt is.

  • Nagyon fontos fürdőzés előtt és után is a zuhany és a lábmosó használata, amely megakadályozza, hogy kosz, naptej kerüljön a vízbe, és fertőtleníti is a lábat. A nap végeztével, az utolsó fürdőzés után szappannal történő mosakodás és alapos hajmosás ajánlott. Leginkább azok teszik ki magukat a fertőzéseknek, akik hosszú időn át meleg vízben fürdőznek, majd nem vagy csak tiszta vízzel mosakodnak meg. Nem kell azonban megijedni: a megfelelő higiénés állapotú fürdőhelyeken a strandolás utáni alapos tisztálkodással minimálisra csökkenthető a fertőzés kockázata!

  • Semmilyen sérüléssel nem szabad vízbe menni. Nemcsak a nagyobb sebekkel, hanem a kisebbekkel sem: például ha valaki elvágta az ujját vagy lehorzsolta a térdét. A medence partja, a strand kövezete és a zuhanyzó hemzseg a kórokozóktól. A kórokozók igyekeznek megtapadni a bőrön, a szőrzeten és a nyálkahártyákon. Könnyen kerülhet a bőrre baktérium vagy gomba, amely a felázott sebbe vagy a sérülésre jutva fertőzést okoz. Ha olyan ember megy meleg vizes medencébe, akinek valamilyen nemi szervi fertőzése van, az megfertőzhet másokat is, a nemi betegségeket okozó baktériumok ugyanis könnyedén elszaporodhatnak.

  • Használjuk a mellékhelyiségeket, a kicsikre adjunk speciális úszópelenkát, és szükség esetén cseréljük ki azt! A meleg vizes medencékben a széklettel szóródó baktériumok és vírusok jó ideig életben maradnak, a lenyelt vízzel hasmenést okozhatnak. A homok a kisgyermekek nemi szerveiben gyulladást okozhat, ezért fontos, hogy a pelenkát már nem viselő kisgyermekekre is adjunk fürdőnadrágot, bugyit! Ha kijöttünk a vízből, a nedves ruhadarabokat cseréljük szárazra, mert a páradús közeg kedvez a kórokozóknak.

  • Strandolás után hazatérve az alapos tisztálkodás után érdemes átvizsgálni a testet, nincs-e rajta kullancs, és ha van, akkor azt mielőbb el kell távolítani. Érdekes, hogy aki árnyékot keresve tölgyfa alá fekszik, sokkal nagyobb eséllyel kap kullancsot, mint más fa alatt. Fontos a hajjal, szőrrel borított testrészek, hajlatok alapos átvizsgálása is. A kis élősködők megtelepedhetnek a törölközőkön, plédeken is, ezért érdemes azokat még a szabadban alaposan kirázni, lehetőség szerint kimosni.
     

A fenti tanácsokat már szinte mindenki kívülről fújja, az azonban már nem annyira köztudott, hogy mi a baj a sokak által kedvelt bányatavakkal. Ugyan nem kell belépőt venni, és általában a környezet is nagyon idilli, a bányatavak mégis sok veszélyt rejtegetnek a fürdőzők számára. Lássuk!

  • A fürdésre kijelölt tavak vízminőségét a nyári szezonban kéthetente ellenőrzik, a strandokon ivóvízellátás és mellékhelyiség áll a látogatók rendelkezésére. Ahol azonban nincsen kijelölt fürdőhely, ott nincsen ellenőrzés, öltöző és szemétszállítás sem, ezért egy esetleges fertőzés veszélye is jóval nagyobb.

  • A vízben és környékén gyakran rengeteg a hulladék, előfordulhatnak gépek roncsai vagy autóalkatrészek, melyek a víz alatt, láthatatlanul elhelyezkedve rendkívül balesetveszélyesek.

  • A bányatavak legfőbb veszélye, hogy hirtelen mélyülnek, emiatt az átlagosnál hidegebbek. Itt különösen fontos figyelni arra, hogy a hirtelen hideg izomgörcsöt vagy szívbénulást is okozhat.

  • Hat éven aluli, és 14 éven aluli úszni nem tudó gyerekek csak felnőtt kíséretében fürödhetnek a bányatavak fürdésre kijelölt részén és arra alkalmas helyein. Az ilyen strandokon a legtöbb esetben nincsen úszómester vagy vízimentő, ezért a vízbe csak az menjen, aki megfelelő vízbiztonsággal rendelkezik!

  • Fontos tudni, hogy a tiltás ellenére a bányatavakon gyakran fordulnak elő jet-skizők. Ha felénk tart a jármű, nem ajánlott lemerülni, mert a jet-skiről nehezen észrevehető, ha valaki a víz alatt tartózkodik!

 

MTI fotó: Varga György

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére