Jelenlegi hely

Családban élni 6.rész

A cigány népcsoport több évszázada él hazánk területén. Helyzetükre a peremre szorultság jellemző és a többségi társadalom tagjainak előítélete rendszeresen megbélyegzi őket. Riportom célja, hogy egy pillantásra betekintsünk életükbe, ezáltal talán többet megértve viselkedésükből, szokásaikból. 

A család a minden, a legfontosabb

Két családot látogattunk meg Ugyerben Ecseri Ferenccel és Sipos Mihállyal, akik március óta négy családot segítenek abban, hogy elsajátítsák a kertművelés és állattenyésztés fortélyait. Hetente látogatják a Tanyagondnoki Szolgálat által javasolt családokat, akiknek első feladata az volt, hogy takarítsák le a szemetet a kiskertről. Mára már betakarították a krumplit, kukoricát, nyáron volt az asztalon borsó, a kecskét lehet fejni az ólban.
-    Kik laknak a házban? - kérdeztem a nagylányt, amíg édesanyja befut egy kabátért, és leteszi a csöppséget a karjából. 
-    A szüleim, a bátyám a családjával, a húgom és a nővérem kisgyereke. Mi pedig gyakran átjövünk, segítünk anyukámnak. – tette hozzá, majd a beszélgetésünkből kiderült 17 éves és a férjével lakik nem messze. Gyermeke még nincs, „egy ideig nem is szeretne”.
-    Hány éves korban szoktak férjhez menni nálatok a lányok? 
-    Attól függ, ki hogy gondolkodik. Nincs kényszer, én döntöttem így.
A legkisebb lány is ott álldogál mellettünk, Sipos Mihály megszólítja:
– Ha van kedved, felveszünk kecskegondozónak az iskolába. De akkor rendesen be kell járnod. Hányas tanuló vagy? 
-    Kettes-hármas és nem szoktam lógni. – válaszolja a lány.
A roma családoknál „sok gyerek a jó tanulmányi eredménye mellett sem tanul tovább. A szülők a szakmaszerzést preferálják inkább és ellenzik a továbbtanulást, hogy a fiatalok minél előbb vegyenek részt a család létfenntartásában. A tanulási motiváció hiányának oka a sorozatos iskolai kudarcok mellett, hogy az iskolában megszerezhető tudás értéke a cigány családokban alacsony, ami a munkanélküliség hatására még jobban leértékelődik.” – olvasható  Angyal Magdolna: A magyarországi roma/cigány kisebbség helyzete és az életkörülményeit befolyásoló tényezők című tanulmányában.
Az édesanya is visszaérkezik a házból, és elkezd mesélni: 
- Hat gyermekem van, a nagyfiam az első férjemtől, az öt lányom a másodiktól született. A férjemnek van munkája, ő nem cigány. A gyereket szeretem, tisztelem, az asszonyok feladata a gyereknevelés. Az én férjem sokat segít, amikor az egyik szülésnél császároztak, akkor kimosott, főzött. Van olyan ember, aki segít, van olyan, amelyik züllik. Az egyik lányom itt hagyta nekem a gyerekét, most én nevelem. Nincs ablak a házon, nem kapok segítséget sehonnan. Beteg is vagyok. Amikor rám jön, akkor a mentő visz el.
„A tradíciókat őrző cigány közösségekben a nők és a férfiak világa elkülönül. A nők tevékenysége elsősorban a család ellátására, a háztartásvezetésre, a gyereknevelésre és az idős családtagok ápolására korlátozódik. A serdülő lányok meghatározó munkaerőnek számítanak a háztartásban, nemi érésük egyet jelent a házasságra való készenléttel.”- olvasható a tanulmányban.
Egyszer csak előbukkan az ólból egy nagyhasú anyadisznó. Szelíden körbeszaglász az udvaron, a nagylányok terelgetik.
- Gyönyörű állat, látszik, hogy gondját viselik. Mikor került ide? – kérdezem Katit – Még egészen kicsike volt, mi neveltük fel. Gondozni kell az állatokat, etetni, hogy nőjenek. Vannak kecskéim és csirkéim is. A jószág is olyan, mint mink, megmelegítem, úgy szoktam adni neki a kaját. Jó helyük van nekik, takarítjuk. Általában azt szokták mondani, hogy olyan az ember, amilyen az állata. Ő a kecskés lány – mutat a legkisebbre – megy az iskolába, előtte megfej. A tanár néni nagyon megdicsérte. Jó, hogy tanul, a többi lányom is mind kijárta az iskolát, varrónők.

 


A következő háznál R. Józseffel beszélgettünk a gyermekeiről, a munkáról és a tanulásról.
-    Mit jelent magának a család? 
– A család a minden, a legfontosabb. Nekem semmi másom nincsen, csak a családom. Ettől az asszonytól van három gyerekem, az előzőtől is három, de velük nem tartom a kapcsolatot. A lányom 21 éves, a fiaim pedig 18 és 11 évesek. A lányról most azt találtam ki, hogy menjen el dolgozni, hogy lízingeljen egy autót, mert itt lakunk az Isten háta mögött. – meséli terveit József.
- Ma szólt az Ungváry László Vendéglátóipari Szakközépiskola igazgatója, hogy felvenné Szandit jövőre a felnőttképzésbe. Szakács lehetne. De hogyha kell, hogy dolgozzon, akkor nem erőltetem. –teszi hozzá Ferenc. 
– Érdekelne, érdekelne – gondolkodik el József. – Csak úgy tudunk innen kitörni, ha tanulunk. A nagyfiam asztalosnak tanul. Mert régebben más volt az élet. Amikor általánosba jártam, volt egy kis húzós kocsim, azzal vittem a vasat a MÉH-telepre. Volt pénzem. Aztán mondták, hogy tanuljak tovább, én meg csak röhögtem. Azt hittem, hogy mindig így lesz, beértem azzal, ami éppen van. A cigányságra a kívülálló azt mondja, hogy mind egyforma, de ez nem igaz, mert ez egy nagyon összetett dolog. A cigányságon belül vannak nagyon konzervatívak, mint én is, akik ragaszkodunk a hagyományokhoz. Ezek a szokások szerintem 90 %-ban a többségi társadalomtól jöttek, de a magyarok ezeket elhagyták, a cigányok megőrizték, de egyre kisebb részük őrzi. Egyre inkább urbanizálódnak, próbálnak megfelelni a többségi társadalom elvárásainak. 
Harmadik interjú alanyom Jakab János, aki Roma Nemzetiségi Önkormányzat képviselője. 
-    Hogyan sikerült idáig jutni, mi kell ahhoz, hogy az ember kitörjön az előítéletek hálójából, hogy megbecsült tagja lehessen a társadalomnak? 
-    Szívesebben beszélnék azokról a problémákról, amikkel jelenleg küszködik a Roma Önkormányzat, mint a saját családomról, amivel, azt gondolom, minden rendben van. 
-    Mégis beszéljünk a családról, hiszen azon keresztül sok minden megérthető. Használhatom a cigány szót, vagy zavar téged?
-    Nem szeretem a cigány szót, mert annyi megalázó megszólítás kapcsolódik hozzá, szívesebben mondom, hogy roma. Nős vagyok, 1984. decemberében esküdtünk a feleségemmel, akivel azóta is együtt vagyunk. A feleségem varrónő. Három gyermekem van, akikre nagyon büszke vagyok. A fiam 33 éves, jelenleg Ausztriában él és ott egy Interspar üzletvezetőjeként dolgozik. A nagylányom 30 éves, már férjhez ment, van egy gyönyörű 8 éves lányunokám. A legkisebb lányom, aki 25 éves még tanul a felnőttoktatásban, és az NDI – Korlátok Lebontása aktivistája, önkéntesként. Nevelőszülők is vagyunk a feleségemmel, már öt éve. Egy öthónapos és egy 4 éves kisgyerek nevelkedik átmenetileg most nálunk.
-    Mit hoztál a szülői házból?
-    A szüleim az 1940-es évek elején születtek, és tudtak írni, olvasni, ami akkortájt egyáltalán nem volt jellemző a romák körében. Én is szakmunkás vizsgát tettem, mindig dolgoztam. Most vállalkozásom van. 
-    Miért tanultak a szüleid, amikor a többiek nem?
-    Mert akartak. Ezen múlik minden. Annak idején én a Bercsényi Miklós Élelmiszeripari Szakközépiskolában végeztem, húsipari szakmunkás voltam, aztán elvégeztem a kereskedő, boltvezetői szakot, nevelőszülőséget tanultam, most pedig itt vagyok az önkormányzatnál. Fontos, hogy tudjunk alkalmazkodni az életben. Akadály mindenhol van, ha nem küzdünk, nem érünk el semmit. Azon dolgozunk a képviselőtársaimmal, hogy a ceglédi roma fiatalok közül minél többen tanuljanak tovább. Beszélgettem az Ugyeri Iskola igazgatónőjével, aki azt mondta, hogy sok kiemelkedő képességű gyerek tanul az iskolában. Nem viszik haza a tankönyvet, másnap mégis képesek jelesre felelni a témából. Nem mind, de jó néhányan. Az lenne a jövő, ha sokan tanulnának tovább még a lányok is. 
-    Miért emelted ki a lányokat?
-    A roma családoknál az volt a hagyomány, hogy a szülők szemelték ki a fiuknak a menyasszonyt, aztán a szülők megegyeztek, és amikor a fiatalok olyan korúak lettek, akkor összeadták őket. Az is elég hamar történt, mert nem akarták, hogy a fiatal túl sokat próbálkozzon, mindig a még jobb párt keresve. Manapság már mindenki kezében ott a mobiltelefon, azzal együtt pedig az internet. A fiatalok sok mindent látnak a világból, és már nem akarják, hogy a szüleik döntsenek helyettük. Ezért aztán a lányok megszöknek az első szeretőjükkel, onnantól a család már nem tehet mást, elfogadja a helyzetet. A gond az, hogy a lányok a 8. osztály befejezése után vagy még előtte megszöknek, aztán teherbe esnek és onnantól nincs tanulás, mert más a feladatuk. Megváltozik a társadalmi megítélésük, megbecsültségük a közösségükön belül.
Az utolsó 35-40 év demográfiai adatait tekintve hazánk népessége folyamatosan csökken, a romák termékenységi mutatói viszont kedvezőek. A korösszetétel alakulása a magyarországi cigányság körében inkább a fejlődő országok korfájára hasonlít, a születések száma emelkedik, a népesség fiatalodik, viszont a halálozási mutatók magasabbak.

Vége

Szerző: Kraiss Ildikó – öt gyermek édesanyja, az Otthon Segítünk Alapítvány ceglédi szervezője

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére