Jelenlegi hely

Űrhajós leszek!

Kevés kézügyességgel megáldott anyukaként olyan játékokat igyekszem kitalálni, amiben nagy szerepe van a fantáziának. Tiszta nyári estéken nincs is izgalmasabb a csillagos égboltnál!

 

Melyik gyerek ne akarna űrhajós lenni? Csakhogy ahhoz sokat kell ám tanulni... így hát mi is ezzel kezdtünk: megnyitottuk az űrhajós iskolát.

A gyerekek könyvespolcán körülnéztem, hogy milyen meséket, ismeretterjesztő kiadványokat találok a témában. Három kiadványra akadtam:

Bartos Erika: Bogyó és Babóca világot lát (Ebben a kötetben  a világűrbe és a tengerre jut el a kis katicalány és a csigafiú, a történet közben a legkisebbek észrevételnül ismerhetik meg a bolygókat.)

Nagy Natália: A Nap születésnapja (A vicces grafika és szöveg, ötletes szójátékok és játékos rímek miatt nálunk az egész család kedvence ez a könyv. Az ötmilliárdodik szülinapját ünneplő Nap a bulijára készülve bevásárol, süt-főz, fodrászhoz megy,  de megismerhetjük a fogyókúrázó Holdat,  a gyönyörű Vénuszt, a vagány Plútót és Merk úr, a kemény üzletember is felbukkan, akárcsak a többi bolygó. A mese végi adatok és fogalomtár pedig a nagyobbak tudásszomját is kielégíti.)

Tények három dimenzióban:  A világűr - Varázslatos csillagközi utazás (Igazi "tudományos" könyv, tényekkel, számokkal és gyönyörű 3 dimenziós képekkel.)

 

 

Ha nem találsz otthon semmilyen könyvet a témában, álljon itt röviden az űrhajós iskola "tananyaga":

Naprendszer: a Nap és a körülötte keringő égitestek (bolygók, holdak, aszteroidák, üstökösök) rendszere. A Naprendszert a Nap gravitációs vonzása tarja össze.

Hold: valamely bolygó vagy üstökös körül keringő égitest. A Földnek egy holdja van, a Hold. Naprendszerünkben a Merkúr és a Vénusz kivételével mindegyik bolygónak van holdja.

Bolygó: a bolygó, más néven planéta, valamely csillag körül keringő, szilárd közetből vagy gázból álló, gömb alakú égitest, aminek nincs saját fénye, csupán a csillag fényét veri vissza.

Csillag: izzó gázgömb, amely saját hőt és fényt termel. Minden csillag valójában egy nap. A mi Napunk 6000 fokos, színe sárga.

Meteor: az éjszakai égbolton pár másodpercig látható fénycsík. A jelenség oka, hogy egy porszem vagy kőzetdarab kerül az űrből a Föld légkörébe, és ott porrá ég.

Neil Armstong: A Hold az egyetleg olyan naprendszerbeli égitest, melyen emberek jártak.  Neil Armstrong űrhajós lépett először a Holdra 1969. július 21-én.

A naprendszer bolygói: Merkúr, Vénusz, Föld, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz, Plútó.

A "tanítás" körülményei: várjuk meg, amíg lemegy a nap, besötétedik az égbolt és megjelennek a csillagok! Fogjunk elemlámpát és a szabad ég alatt (udvaron, erkélyen) helyezkedjünk el kényelmesen. Ha könyvből olvasunk, akkor is beszélgessünk a bolygókról, csillagokról, kérdezzünk vissza, soroljuk fel a bolygókat együtt: a gyerekek imádni fogják!

 

A játék több napig is tarthat, folyamatosan izgalomban tartva a gyerkőcöket.

Az elmélet után - akár másnap - jöhet a "gyakorlat": készítsünk távcsövet! Erre tökéletesen jó egy háztartásban fellelhető papírhenger (vécé papír, törlőkendő stb.), amit tetszőlegesen díszíthetünk, festhetünk.

Készíthetünk bolygókat is: a kör alakokat kivágva, megfelelő színűre színezve gyurmaragasztóval rögzíthetjük a gyermek ágya mellé a falra, de zsinórra ragasztva akár fel is akaszthatjuk.

Végül jöhet a nagy kaland!

 

Ismét megvárva az estét, rendezzünk be egy űrhajót az udvaron/erkélyen!  Vigyük magunkkal a távcsövet, elemlámpát, használaton kívüli billentyűzetet, botkormányt,  takarókat, párnákat, űrbeli élelem gyanánt néhány szem gyerekvitamint és kezdődhet az űrutazás!

Találjuk ki közösen, hogy melyik bolygóra indulnak először, de nem kell tovább irányítani őket: nyugodtan a fantáziájukra bízhatjuk a továbbiakat! (Azért pirkadat előtt parancsoljuk őket ágyba )

 
Tipp: Ha a lakhelyetek közelében van planetárium, a játék részeként látogassatok el oda!

Jó szórakozást!

Készítette: Pécsimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Az idő mindig kevés, de 20 percet szánhatunk az egészséges, frissen készült ételre! Saláta, lepény, leves és egy desszert is jutott a végére ajánlónknak.
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére