Jelenlegi hely

Túl a romantikán. Kössünk házassági vagyonjogi szerződést?

Ha fel is merül a házassági vagyonjogi szerződés lehetősége a házasulandók között, az általában igen érzékeny téma, amelyben nagyon nehéz okos, közös döntést hozni: megjelenhet az aggódó szülők nyomása, a barátok is hangot adhatnak véleményüknek, azonban szem előtt kell tartania a párnak azt, hogy a közös jövőjük vagyoni kérdéseit rendezik a szerződéssel, melynek következményei csak kettőjüket fogja érinteni. 

Ahhoz, hogy eldönthessük, a mi esetünkben szükséges/hasznos lehet-e ilyen szerződés megkötése, elsődlegesen ismernünk kell a „törvényes vagyonjogi rendszert”, vagyis tudnunk kell azt, hogy a törvény miképpen szabályozza a házassági vagyonjogot – szerződés hiányában.

Mi történik, ha nem kötünk szerződést? A házassági vagyonjog törvényi szabályozása

A törvényi szabályozás megkülönbözteti a házastársak közös vagyonát és a különvagyont. 

A törvény alapján a házastársak közös vagyonába fog tartozni:

  • amit a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek;
  • a különvagyon haszna;
  • 5 évi házassági életközösség után az a különvagyoni vagyontárgy, amely a mindennapi használati tárgy helyébe lép; továbbá 
  • közösen fogják viselni a bármelyik házastárs által a vagyonközösség fennállása alatt vállalt kötelezettségből eredő tartozásokat. 

A házastársi közös vagyon a házastársakat osztatlanul, egyenlő arányban fogja megilletni.

Nem fog ugyanakkor a házastársi közös vagyonba tartozni, azaz továbbra is a felek különvagyonát fogja gyarapítani:

  • a házastársi vagyonközösség létrejöttekor meglévő vagyontárgy;
  • az egyedül örökölt, ajándékba kapott vagyontárgy, ingyenes juttatás;
  • a szellemi alkotásból eredő jövedelem, kivéve a vagyonközösség fennállása alatt esedékes díjat;
  • a házastárs személyét ért sérelemért kapott juttatás;
  • a személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy; továbbá
  • a különvagyon értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyona helyébe lépő érték.

Házassági vagyonjogi szerződést abban az esetben érdemes kötnünk, ha el kívánunk térni a törvényi szabályozástól. 

Fontos ugyanakkor látnunk, hogy a házassági szerződés nem csupán válás esetén juthat jelentőséghez: ha például a párunk olyan vállalkozást vezet, amelyért korlátlan felelősséggel tartozik, azaz teljes vagyonával felel, érdemes elgondolkodnunk és beszélnünk vele a szerződéskötés lehetőségéről.

Hogyan kell eljárnunk, ha szerződést szeretnénk egymással kötni?

A házassági vagyonjogi szerződés csak abban az esetben lesz érvényes, ha azt közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalják, vagyis a szerződést közjegyző vagy ügyvéd előtt kell megkötni. Harmadik személyek irányában csak abban az esetben lesz hatályos a szerződés, ha azt bejegyezték a Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Országos Nyilvántartásába (VSZNY), vagy ezen harmadik személyt egyéb – bizonyítható módon – tájékoztatták a szerződésről.

A felek a jogszabály keretei között bármilyen vagyoni kérdésről rendelkezhetnek a szerződésben, ebben tulajdonképpen csak a felek kreativitása szab határt. Sokszor azt is elegendő rögzíteni, hogy a házasság létrejöttekor mik tartoznak a szerződő felek különvagyonába, de a felek akként is dönthetnek, hogy a vagyonközösséget a jövőre nézve teljesen kizárják: mivel e szerződések csak közjegyző vagy ügyvéd előtt köthetők érvényesen, érdemes az eljáró szakemberrel aprólékosan átbeszélnünk a lehetőségeinket, és megfontoltan, közösen döntenünk.

Dr. Fazakas Réka Mária, ügyvéd

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére