Jelenlegi hely

Immunerősítés vagy 10 nap szabi a beteg gyerekedre?

Elképzelni sem szeretném, hogy a két gyerekem, pár nap eltéréssel összeszed egy náthát, és 3 hétig zsinórban otthon leszünk. A járványügyi előírások ugyanis ezt írják elő. De mit tehet a szülő?

Hallottátok? Ha megbetegszik a gyerek, 10 napig nem mehet suliba, oviba!

- Na ne! Ez mióta van így? És kinek van ennyi szabija?! Hörögtem, és kétségbeesetten néztem a szülőtársakra. Senki nem tudta a kijelentés alapját, így utánanéztünk.

Igen, a hír igaz! A részletes információkat arról, hogy mi a teendő, ha megbetegszik egy gyerek, és mikor mehet vissza a közösségbe megtaláljátok az Eljárásrend a 2020. évben azonosított új koronavírussal kapcsolatban - 2020.06.12-én életbe lépett dokumentumban (5. számú melléklet), mely szerint

2. Otthonában vagy szociális intézményben elkülönített beteg/fertőzött izolációjának megszüntetési kritériuma
A beteg legalább 3 napja láztalan, légúti tünetei megszűntek, és a tünetek kezdete után legalább 10 nap eltelt, gyógyultnak nyilvánítandó. Tünetmentes fertőzöttek izolációját a fertőzés igazolása utáni 10. napon lehet feloldani.

Azaz nem mehet a gyerek 10 napig oviba, suliba, ha lázas beteg volt, fújta az orrát, köhécselt, és még ki tudja, milyen "banális" tünetei voltak.

Mit tehetünk szülőként? Hogy készüljünk fel az előre nem látható kihívásokra?

A legnehezebb feladat a láthatatlan ellenfélre és helyzetekre felkészülni, reagálni. Szülőként ismerjük a gyermekünket, tudjuk a gyenge pontjait. Ezekről beszélgessünk vele. Mi naponta reggel megbeszéljük a kocsiban, hogy lehet akárki vagány egy szál pulóverben a hideg iskolaudvaron, de a tüdőgyulladás neki is fájni fog. És persze megesketem őket, hogy felveszik az őszi szélben a kabátot, sapkát.

Az új eljárásrend értelmében az alábbi tünetekkel rendelkező gyerekeket otthon kell tartani és el kell különíteni, ezek a panaszok ugyanis koronavírusra utalhatnak:

  • láz
  • köhögés
  • nehézlégzés
  • hirtelen kezdetű szaglásvesztés, ízérzés zavara vagy hiánya
  • kevésbé specifikus tünetek, de szintén elkülönítésre van szükség: fejfájás, hidegrázás, izomfájdalom, fáradékonyság, hányás és/vagy hasmenés esetén

De lássuk a gyakorlatot, mi segíthet az immunrendszerünk erősítésében, gyermekünk és saját egészségünk megőrzésében!

Táplálkozás

Az alapja az immunrendszer egészségének. Aki megfelelő mennyiségű gyümölcsöt, zöldséget, vitamint, rostot, ásványi anyagot visz be a szervezetébe, jóval kisebb eséllyel betegszik meg. Ez tény. És az is, hogy bármennyire finom, a chips-be, a csokiba nem terem vitamin. Ha magától nem eszi, kössetek alkut: csak akkor van a vágyott nasi, ha előtte megeszi az adott gyümölcsöt. Az első néhány alkalommal tiltakozik majd - ne felejtsük el, gyerek, ez a kötelessége - de ne add fel! Hamar megszokták a fiaim is, és ma már kérik azt az almát, szőlőt.

Öltözködés

Jelszó: rétegesen!
Lehet, hogy 25 fokot mutat az időjáráselőrejelzés, de majd maximum délben, nem a reggeli iskolába indulós órákban. Induljon hosszú nadrágban, pulóverben, azt rá lehet dobni a szék támlájára. Könnyebb is felkapni, ha szellőztetnek az iskolában. Legyen egy-egy pót ruhadarabok, egy pulóver, lányoknak a szoknya alá felvehető leggings lehet a táskában, az iskolai szekrénybe hagyva.

Mozgás, szabad levegő

Igen, a futkározás is erősíti az immunrendszert, nem csak az izmokat. Pláne ha közben ezt a szabad levegőn teszi. Iktassatok be egy-egy sétát, parkolj messzebb a céltól, rendezzetek egy futóversenyt, mászóversenyt. Napi 20-25 perc is nagyon sokat tud jelenteni.

Vitaminpótlás

Ez az, ami a legkönnyebbnek tűnik, hiszen megvesszük azt a doboz vitamint, és pipa. Ki kell ábrándítsalak, azért annyira nem egyszerű.

Mit is kellene erősíteni, pótolni? Mi legyen a vitaminkészítményben? Mennyi kellene egy nap? Mit teszenk mellé még a gondos gyártók, színezéket, cukrot stb? Csak a gumicukrot eszi meg a gyerek, vagy van kanalasban is?

Az erő és az egészség legyen Veletek!

ADL - Debrecenimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére