Jelenlegi hely

Megmentő ölelés

Az ölelés megnyugtat, oldja a stresszt, lelki állóképességet ad és növeli az összetartozás érzését. Ez a rendkívüli történet is azt bizonyítja, hogy az ölelés gyógyító erőket tud mozgósítani, sőt életet is menthet.

Két kisbaba, egy ikerpár 12 héttel a várt időpont előtt jött a világra. Kyrie és Brielle Jackson 1995. október 17-én születtek Worcesterben. Az 1000 és 900 grammos testsúlyú újszülötteket az akkori szabályok szerint külön inkubátorba tették, nehogy megfertőzzék egymást. Küzdöttek az életben maradásukért.

Egyikük gyarapodásnak indult, de a másiknak súlyos légzési és szívproblémái voltak, egyre rosszabbak lettek az életfunkciói. Amikor válságosra fordult a pici lány állapota, a kórházban az egyik nővér – a szabályok ellenére, de a szülők beleegyezésével – egy utolsó kísérletet tett. A jobb állapotú babát betette a haldokló ikertestvére mellé az inkubátorba.

Ekkor csoda történt: Kyrie, az egészséges baba kinyújtotta karját és átölelte testvérét. Ennek hatására Brielle szívverése gyorsan stabilizálódott, légzése megnyugodott, testhőmérséklete a normális szintre tért. A haldokló gyermekbe visszatért az élet, és szervezete fejlődésnek indult.

Az egymás mellé fektetés módszerét azóta már több kórházban is alkalmazzák. „A megmentõ ölelés” pillanatát megörökítő fotó bejárta a világot.

Orvosilag talán nincs erre magyarázat, de a lélektan ismeri ezt a jelenséget: a testi közelség, az érintés, ölelés gyógyítóan hat az emberi szervezetre. Nemcsak egy újszülött baba tud gyógyító erőket beindítani az ölelésével, hanem bármelyikünk. Ahogy Prof. Dr. Bagdy Emőke írja:

„A tudományos kutatásoknak köszönhetjük a ráeszmélést: az emberi érintés teremtő és életben tartó szükségletünk, olyan, akár a lélegzetvétel. Adás és kapás kölcsönössége rejlik minden érintésben, azt nyered, amit te nyújtottál a másiknak. Például erősíted az immunrendszerét, de a magadét is, örömhormon-termelést indítasz a másikban, de magadban is. Hát ne tekintsük ezt csodálatosnak?”

A járványidőszakban sokan átélik a hiányát annak, hogy szeretteiket, barátaikat átölelhessék, és ez lelkileg rossz hatással van rájuk. Nem mindegy, hogy kikkel vagyunk összezárva a mostani időkben, de feszültségeinket oldani tudjuk egy öleléssel.

„Napi négy ölelés kell a túléléshez, nyolc a szinten maradáshoz és tizenkettő a gyarapodáshoz.” (Virginia Satir)

A kutatások – és a tapasztalataink – szerint az ölelés feltölt és erőt ad, jót tesz a testi-lelki egészségünknek. Az ölelés tökéletes orvosság és nincsenek mellékhatásai!

Az ölelés gyógyító hatásai

  • hatására boldogsághormonok (dopamin, oxitocin, szerotonin) szabadulnak fel
  • erősíti az immunrendszert
  • csökkenti a stresszt, nyugtató hatású
  • enyhíti a fájdalmat
  • lelassít, türelmessé tesz
  • kifejezi az intimitást
  • erősíti az emberi kapcsolatokat, fokozza a kötődést
  • csökkenti a félelem érzését
  • növeli az empátiát
  • jó kedvre hangol, javítja a hangulatunkat

Az ölelés ajándék, bátorítás, bizalom, biztonság, gondoskodás, borzongás, intimitás, együttérzés…

Elég ölelést adunk és kapunk?

Halász Kinga
– Budapestimami –

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére