Jelenlegi hely

Látogatóközpont a hajdúknak, hétpróbás kalandpark a gyerekeknek

Kézműves ház, kalandpark és múzeum egyszerre? Az újonnan nyílt vámospércsi Hajdú Látogatóközpont igazán családi hely, így nem lesz unalmas a történelem! Szeptembertől várja a látogatókat ez a különleges új épület mindössze húsz perces autózásra Debrecentől.

A legkisebb hajdúváros nagy álma

A hajdúhagyományokat és Bocskai István korát bemutató Hajdú Látogatóközpont kiállító- és bemutatóterem, kézműves iparház és hétpróbás kalandpark is egyben. Célja, hogy a múlt gazdagságát és a jelenkor technikai újításait egyszerre használva mutassa be a Bocskai- és a hajdúkultuszt.

Vámospércs, a látogatóközpontnak otthont adó legkisebb hajdúváros Debrecentől mindössze 20 km-re található. Többórás elfoglaltságot jelent kipróbálni a múzeum összes adottságát, így ideális hétvégi családi programként vagy osztálykirándulási helyszínnek.

A megyei önkormányzat is csatlakozik a hajdúmúlt értékeinek megőrzéséhez: Bocskai-kori szablyát készíttet, melyet a településeknek adományoz majd az összetartozás jegyében.

Történelem, hagyomány és technika

A látogatóközpont létrehozására egy régi polgári épületet újítottak fel 122 millió forintos uniós támogatásból, az Európai Unió Terület- és Településfejlesztési Operatív Programja által.

A épületben interaktív információs pult ad áttekintést a hajdúság eredetével, társadalmi hovatartozásával foglalkozó forrásokból, de látható egyebek mellett a hajdúk közös címere, több viaszból készült hajdú szobor, fegyvertár, idővonal. A kézművesudvar múzeumpedagógiai foglalkozásoknak is helyet biztosít, lehetőség van a korabeli viseletek felpróbálására is.

A Hétpróbás Kalandparkban az épület mellett található tematikus játszótéren a gyerekek 7 játékos elemből álló próba segítségével bizonyíthatják, hogy kiváló hajdú válhat belőlük.

Hajdú Látogatóközpont (4287 Vámospércs, Móricz Zsigmond utca 1.) Nyitvatartás: hétfő - péntek 8.00 - 16.00 óra.
Csoportoknak ajánlott a bejelentkezés, Korpa Tamás intézményvezetőnél, tel: 0670/3225757

Emlékszel még rá, kik is voltak azok a hajdúk?

A hajdúk már 400 évvel ezelőtt nyomták a 'jó zsaru, rossz zsaru' felállást.

Eredetileg, a 15-16. században az állatkereskedők által felfogadott marhahajcsárok voltak, a század végére azonban két csoportra szakadtak. Egy részük a várakat védve az uralkodó szolgálatában állt, másik részük viszont, a „szabad hajdúk” a hagyományos életmódot folytatták, és némi bérkiegészítést is végeztek rablásokkal.
Jól bántak a fegyverrel, ezért is tartotta fontosnak Bocskai István, hogy a saját oldalára állítsa őket a Habsburgok elleni függetlenségi háború idején. A békekötés után Bocskai jelentős részüket letelepítette, fegyveres szolgálatért cserébe földet és munkát adott nekik, mentesítve őket a jobbágyi kötelességek alól. Az így letelepedett 9254 szabad hajdú nemesi jogokat kapott ugyan Bocskai István erdélyi fejedelemtől 1605-ben, de ezt a magyar törvényhozás nem ismerte el. Így a hajdúvárosok kerületének lakosai nem voltak nemesek ugyan, de sajátságos szabadságnak birtokában voltak.

Hajdú-Bihar megye címere, bal oldalt Hajdú vármegye címerével és a sárkánnyal.

Szűkebb értelemben hajdúvárosoknak az úgynevezett öreg hajdúvárosokat nevezték, melyek a 17–19. században a Hajdú kerületet alkották: Hajdúnánás, Hajdúdorog, Hajdúböszörmény, Hajdúhadház, Hajdúszoboszló és Vámospércs, illetve egy ideig Polgár is.

A hajdúság nem csupán egy földrajzi elnevezés, hanem a hajdúhagyományokat ápoló kulturális identitás kifejeződése, a regionális öntudat jelölője, nem utolsósorban pedig jól gondozott márkanév.

Forrás: Wikipedia; Vámospércs város Facebook oldala

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére